Home   Jak začít s běháním   Trénink na maraton   Vybavení

 

Běhání v zimě

 

S klesající teplotou a prvními sněhovými vločkami, se z běhání v winter_running_vol_1zimě stává velice aktuální téma. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o věc bláhovou a zejména pro začátečníka nepřípustnou. Opak je pravdou, běhání v zimě může být velice příjemným zážitkem, povzbuzující vašeho ducha i tělo.

Jestliže jste již zkušený běžec, byla by škoda kvůli změně teploty přestat na několik měsíců běhat nebo se přemístit do fitcentra na běžící pás. Běhání v zimě může být s určitým vybavením velice dobrá průprava na nadcházející teplejší měsíce. Nemusíte platit vstup do fitnesscentra a navíc si pročistíte hlavu na čerstvém, mrazivém vzduchu.

Naopak jste-li začátečník a hodláte s běháním začít právě teď, určitě se nerozmýšlejte a pusťte se do toho, ovšem za několika podmínek. Velice důležité je nepřepínat se, tělo je v zvlášť v zimě náchylnější na zranění či natažení nějakého svalu, zároveň snadno prochladnete, proto dbejte na to, abyste se bezprostředně po příchodu domů převlékli do suchého oblečení. Co se týče tempa a délky běhu, zpočátku (zvláště jste-li několik měsíců úplně bez pohybu) zvolte raději rychlejší chůzi, udělejte si dlouhou procházku. Postupem času můžete přejít do klusu, rozhodně se nedoporučuje rychlý běh či sprint právě z důvodu možného zranění. Volte tedy raději pomalejší běh, ale dlouhou trasu. V tomto ohledu není lepšího období než zimy na trénink na maraton.

Dalším důležitým pravidlem je dýchání nosem, nadechujte se nosem a vydechujte ústy, snažte se absolutně zminimalizovat vdechování studeného vzduchu ústy.

Co se týče oblečení, je důležitá opravdu důkladná příprava. Nesmíte zapomenout na rukavice a čepici, jak je známo, 45% tepla odchází právě hlavou, takže vynechání čepice by se vám při běhání v zimě mohlo opravdu vymstít. V případě opravdu krutých mrazů, doporučujeme běhání pro jednou raději vynechat.